Nowy Sącz — Historia Osobista
Ksiądz Michał Kuc
Ksiądz Michał Kuc był pierwszym proboszczem Parafii w Dąbrówce. Urodził się 4 września 1890 roku. Po ukończeniu Seminarium Duchownego w Tarnowie pracował jako Wikariusz w Parafii Św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Był również katechetą w szkole w Dąbrówce Polskiej. Prowadził nabożeństwa w Kościele w Dąbrówce a następnie odnowił stary kościół i wybudował plebanię. W roku 1924 został pierwszym proboszczem parafii. Parafia stała się centrum życia kulturalnego… czytaj dalej.
Tragiczny los mojego pradziadka, podporucznika rezerwy Adama Flisa, więźnia obozu jenieckiego w Kozielsku
Niedawno dowiedziałam się o moim pradziadku Adamie Flisie, który zginął podczas II wojny światowej. Fakt ten bardzo mnie zainteresował, postanowiłam więc dowiedzieć się nieco więcej o historii mojego przodka. W tym celu wybrałam się do mojej babci Marii Kurzejowej, córki Adama Flisa. W trakcie odwiedzin przeprowadziłam z moją babcią rozmowę w formie wywiadu i dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o moim pradziadku i pośrednio o losach Polaków w trakcie II wojny światowej… czytaj dalej.
Maria Włodek — wspomnienia z likwidacji getta
Masowe egzekucje ludności getta sądeckiego były przeprowadzane od 1940 roku nad brzegiem Dunajca, na terenie cmentarza żydowskiego. Likwidacja sądeckiego getta nastąpiła w sierpniu 1942 roku. W dniach 25 – 28 sierpnia jego mieszkańców przepędzono ulicami miasta na dworzec kolejowy i w trzech transportach wywieziono wysypanymi wapnem wagonami do obozu zagłady w Bełżcu… czytaj dalej.
Bławat Polski
Jedną z pierwszych osób, która odpowiedziała na apel Stowarzyszenia jest Wojciech Żytkowicz, który udostępnił zdjęcia z rodzinnego albumu przedstawiające dawny sklep bławatny przy miejskim rynku w Nowym Sączu… czytaj
dalej.
Helena Piegat Manna — „Wspomnienia”
Urodziłam się w Gołąbkowicach (dzielnica Nowego Sącz) we dworze Miczyńskich. Ojciec, Alfons Manna pracował w warsztatach kolejowych. Z racji wykonywanego przez niego zawodu mieszkaliśmy w dzielnicy Nowego Sącza: Nowa Kolonia Kolejowa. Wychowaniem moim i brata Alojzego zajmowała się babcia, matka ojca, która przyjechała z Wołynia zaraz po tym, jak czekiści spalili jej dom. Matka była poważnie chora. W 1937 r. Została umieszczona w krakowskim szpitalu, w którym przebywała i po rozpoczęciu wojny… czytaj dalej.