WERSJA ELEKTRONICZNA ALBUMU ” XXV LECIE MAŁEGO FESTIWALU FORM ARTYSTYCZNYCH NOWOSĄDECKIEJ MAŁEJ GALERII”
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Miasta Nowego Sącza.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
“BRACIA” — PUBLIKACJA O TRAGICZNYCH LOSACH BRACI KUCÓW
W 1944 roku Władysław Kuc, wójt Tymbarku, został raniony podczas zamachu na tymbarskim rynku. Rannego przewieziono do szpitala w Nowym Sączu, ale nie udało się go uratować. W tym samym roku najmłodszy z braci, ksiądz Edward Kuc (w latach 1924 — 1928 uczeń I Gimnazjum w Nowym Sączu), który studiował teologię i filozofię w Kolegium Gregorianum w Rzymie, zaginął bez wieści. Tajemnica jego śmierci nie została wyjaśniona do dnia dzisiejszego. Przypuszcza się, że mógł zostać zabity przez partyzantów. Wojny nie przeżył również Stanisław Kuc więzień obozów Auschwitz i Buchenwaldu, aresztowany za działalność konspiracyjną, który zginął w marszu śmierci, niedaleko miejscowości Bernried w Niemczech. Lekarz Stefan Kuc więzień obozów Auschwitz, Mauthausen, Neuengamme, Drutte i Bergen-Belsen, zginął tuż po zakończeniu wojny w pożarze placówki Czerwonego Krzyża pod Hanowerem, gdzie pracował, pomagając uchodźcom. Ksiądz Michał Kuc – rektor kościoła w nowosądeckiej Dąbrówce, w 1948 roku został aresztowany przez UB za współpracę z partyzantami. W więzieniu był torturowany i bardzo mocno podupadł na zdrowiu. Po długim pobycie w szpitalu w Nowym Sączu zmarł w roku 1951.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Autorka: Anna Zemek Włodek
Skład i opracowanie graficzne: Jacek Kurzeja
Graficzne opracowanie fotografii: Jacek Kurzeja i Dawid Listos
Korekta: Magdalena Kroh, Dorota Puławska, Jacek Kurzeja, Joanna Hołda
Projekt okładki: Andrzej Szarek
Tłumaczenie z języka niemieckiego: Magorzata Endres
______________________________________________________________________________________________________________________________________
“ŚWIATŁOCZUŁY” — FILM O WIEJSKIM FOTOGRAFIE WOJCIECHU MIGACZU
Stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury A POSTERIORI w Nowym Sączu zrealizowało w ramach projektu Filmoteka Małopolska — edycja 2015. w koprodukcji z Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie film pt. Światłoczuły poświęcony Wojciechowi Migaczowi, rolnikowi z Gostwicy, który na początku XX wieku dokumentował życie wsi własnoręcznie wykonanym aparatem fotograficznym. Szklane negatywy i fotografie Migacza stanowią dzisiaj nieocenione źródło wiedzy o kulturze materialnej i duchowej Lachów.
Partnerem produkcyjnym filmu było Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.
Reżyseria, scenariusz: Joanna Hołda
Reżyseria, zdjęcia, montaż: Jacek Kurzeja
Dźwięk: Adam Leśniak
Muzyka oryginalna: Bartłomiej Zajkowski
Lektorzy: Jacek Kurzeja, Leszek Horwath
Czas: 33 min
Więcej o Migaczu — czytaj tutaj: http://www.muzeum.sacz.pl/49,81,Wystawa_zdjec_Wojciecha_Migacza_w_Muzeum_Lachow_Sadeckich.htm
______________________________________________________________________________________________________________________________________
ALBUM PRAC ARTYSTY PROFESORA ANDRZEJA SZARKA
“SZAREK”
Ogromny dorobek artystyczny sądeczanina profesora Andrzeja Szarka nie doczekał się jak dotąd szerszego opracowania. Wydany przez stowarzyszenie A posteriori katalog jest pierwszą taką próbą. Na prawie dwustu stronach zaprezentowaliśmy prace artysty powstałe od czasów studenckich po dzień dzisiejszy. Katalog zawiera zdjęcia współczesne i archiwalne prac oraz akcji artystycznych.
Andrzej Szarek - urodził się 17 stycznia 1958 roku w Nowym Sączu. Ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 roku. W latach 1980–1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W latach 1985–90 prezentował rzeźby z grupą „…kim jesteś”. Jest artystycznym opiekunem Nowosądeckiej Małej Galerii. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 1996–2011 gościnnie wykładał w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W 2005 roku otrzymał tytuł naukowy, Profesor Sztuk Pięknych. W latach 2000–2008 członek Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych. Ponad 70 happeningów i akcji artystycznych, oraz brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Wydanie katalogu nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego sponsorów:
Sponsor strategiczny: Sponsorzy: Małgorzata Endres
Album zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Nowego Sącza:Partnerzy projektu:
Poniżej przedstawiamy kilka stron z wydanego Albumu:
______________________________________________________________________________________________________________________________________
I edycja plener malarsko rzeźbiarskiego “SZKOŁA SĄDECKA?”
oraz
Wernisaż wystawy poplenerowej “POD PRZYKRYWKĄ”
Malarsko – rzeźbiarski plener artystyczny „Szkoła sądecka ?” nawiązuje do małopolskiego malarstwa tablicowego ery gotyku zwanego Szkołą Sądecką.
W XIV — XV wieku Nowy Sącz był silnym ośrodkiem gospodarczym. To właśnie na ten czas przypadł również okres wielkiego rozwoju kulturalnego Sądecczyzny. Wpływy sztuki zachodnioeuropejskiej, zwłaszcza włoskiej znalazły tutaj podatny grunt.
Do dzisiaj możemy podziwiać pozostałości twórczości artystycznej z tamtych czasów. Słynne „Opłakiwanie” z Chomranic, tryptyk z Ptaszkowej, „Opłakiwanie” z Czarnego Potoku, skrzydła tryptyku z Nowego Sącza, to tylko niektóre z zachowanych przedstawień małopolskiego gotyku, które są przykładem głęboko osadzonych tradycji twórczych w naszym regionie.
Podobnie jak wpływy włoskie w XIV i XV wieku wznieciły zjawisko nazywane Szkołą Sądecką, tak i dzisiaj utalentowani ludzie podejmują próby wpisania się w światowe dziedzictwo kultury. Twórczość artystyczna powstająca na własnym gruncie, zakorzeniona w tradycji, kształtująca i utrwalająca własną tożsamość, jest dziś szczególnie cenna poprzez swoją wyjątkowość, unikatowość i niepowtarzalny charakter.
Hasło „Szkoła Sądecka” to iskra, która ma realną szansę zabłysnąć i rozpalić wyobraźnię
współczesnych artystów, tak jak to się stało na przełomie XIV i XV wieku, kiedy przypadł okres świetności miejscowej sztuki.
Plener malarsko – rzeźbiarski oraz zorganizowana wystawa ma na celu nawiązanie do artystycznej tradycji Sądecczyzny, a tym samym podtrzymywanie i upowszechnianie rodzimej kultury.
Stowarzyszenie Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A posteriori”, które jest organizatorem pleneru i wystawy opracowało również katalog, który będzie można otrzymać podczas wernisażu. W katalogu znajdują się wszystkie pokazane na wystawie prace oraz opracowanie dr Iwony Bugajskiej-Bigos, na temat „Szkoły Sądeckiej”.
Do udziału w plenerze zostali zaproszeni artyści związani z Sądecczyzną: Anna Horoszko, Katarzyna Szarek, Renata Szułczyńska i Jakub Stanisław Kołodziejski oraz absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w Instytucie Pedagogicznym w Nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej: Ewelina Zawiślan i Krystian Koźbiał. Opiekę artystyczną nad artystami podczas trwania pleneru sprawował profesor Andrzej Szarek.
Na wystawie w Galerii Sokół każdy z artystów zaprezentuje pracę stworzoną podczas pleneru oraz jedną pracę ze swojego dorobku. Będziemy mogli zobaczyć również nową rzeźbę opiekuna merytorycznego pleneru, Karola Gąsienicy Szostaka, artysty rzeźbiarza z Zakopanego, który od kilku lat jest wykładowcą w PWSZ w Nowym Sączu.
Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Projekcja filmu “Cyganie Karpaccy Z Pogranicza Polsko-Słowackiego”
oraz panel dyskusyjny
Stowarzyszenie na rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A POSTERIORI” oraz Muzeum Lubowelskie – Zamek w Starej Lubowli zapraszają na projekcję filmu dokumentalno-edukacyjnego pt. „Cyganie karpaccy z pogranicza polsko-słowackiego” oraz panel dyskusyjny na temat współczesnej sytuacji grupy Bergitka Roma/ Cyganów górskich na pograniczu polsko-słowackim. Spotkanie poprowadzi Pan Adam Bartosz.
Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 12.00 w Miasteczku Galicyjskim – oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, ul. Lwowska 226.
Film został przygotowany w ramach projektu „Cyganie karpaccy z pogranicza polsko-słowackiego” finansowanego ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.
Osoby zainteresowane otrzymaniem płyty z filmem prosimy o kontakt mailowy: [email protected] lub telefoniczny: +48 509 712 227.
autorzy filmu:
zdjęcia, montaż, czytał: Jacek Kurzeja
scenariusz, tekst: Joanna Hołda
muzyka: Teresa Mirga i zespół KAŁE BAŁA
projekt graficzny: Kaja Renkas
tłumaczenia: Monika Pavelcikova, Antoni Kroh
Stowarzyszenie “A POSTERIORI” składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły przy realizacji filmu.
Szczególnie dziękujemy Romom.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Projekt “Bohaterowie na trudne czasy”
Stowarzyszenie Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A posteriori” realizuje projekt „Bohaterowie na trudne czasy”, której tematyka ma na celu przywrócić i utrwalić w pamięci mieszkańców Nowego Sącza bohaterów walk o niepodległość i suwerenność RP.
W ramach projektu został wydany komiks pt „Bohaterowie na trudne czasy”, którego bohaterowie – trzej sądeczanie żyjący w pierwszej połowie XX wieku są, dzięki swoim wyjątkowym czynom, wzorem postaw obywatelskich.
______________________________________________________________________________________________________________________________________
Projekt ma na celu ukazanie dziejów miasta i jego rozwoju (od końca XIX wieku, czyli równolegle do rozwoju fotografii) poprzez historie ludzi z nim związanych (osobiste przodków), w oparciu o materiał fotograficzny (skany starych zdjęć, pocztówek) i towarzyszące mu wspomnienia.
Zamierzamy wydać album fotograficzny zawierający zdjęcia z rodzinnych archiwów sądeczan z opisami w formie wspomnień ich właścicieli. Jesteśmy przekonani, że wiele osobistych historii wzbogaci naszą wspólną pamięć o przeszłości miasta. Wydanie albumu poprzedzi wystawa plenerowa wybranych zdjęć i wspomnień. Będziemy je także archiwizować i publikować na stronie internetowej. Ponadto zorganizujemy cykl spotkań z bohaterami zebranych historii lub ich krewnymi, a także świadkami opisywanych wydarzeń.